Wiosna jest dla nas czasem radości i beztroski. Ale w kalendarzu są daty wiosenne, które skłaniają nas do powagi i refleksji:

1 marca jest Dniem Żołnierzy Wyklętych

19 kwietnia to Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim

9 maja to Dzień Zwycięstwa i zakończenie II wojny światowej

Coraz mniej jest wśród nas osób, które pamiętają czas wojny. Ostatnio gościliśmy w Pracowni panią dr Alinę Moniuszko-Codrow, która miała 11 lat, gdy wybuchła II wojna światowa. Mimo że było to już tak dawno, wspomnienia wojny bardzo mocno zapisały się w jej pamięci. Wspominała ogromne zdziwienie z jakim przyjęła spóźnienie pociągu, którym wracała z wakacji. W tamtych czasach pociągi kursowały bardzo punktualnie! Ale wybuchła wojna, i świat nie był już nigdy taki sam.

Pani doktor opowiadała nam o nalotach i strachu, jaki wywoływały, o wojennym głodzie (jeden zepsuty ziemniak był wtedy czymś niezwykle atrakcyjnym). Usłyszeliśmy o nauce, za którą groziła śmierć, więc odbywała się w domach, w których wisiały zawiadomienia o tyfusie (a to dlatego, że Niemcy panicznie bali się tej choroby i nie wchodzili do takich domów). To były dramatyczne czasy. Pani Moniuszko była bardzo dzielnym człowiekiem!

Zdjęcia ze spotkania–>