Pracownia Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych powstała przed 40 laty z inicjatywy grupy studentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK, którzy zaczęli organizować zajęcia dla osób z niepełnosprawnością, w różnym wieku. Było to ważne, gdyż w tym czasie nie było jeszcze w Toruniu żadnej instytucji terapeutycznej dla osób z niepełnosprawnością.
Bezpośrednią inspiracją ich działania była osoba prof. Wandy Szuman – jej myśl pedagogiczna, praca z osobami niepełnosprawnymi i zagrożonymi marginalizacją, jak również doświadczenia studentów wyniesione z pobytów w Zakładzie dla Niewidomych w Laskach k. Warszawy.
Przez kilka lat zajęcia te prowadzone były wyłącznie przez wolontariuszy – studentów i młodych absolwentów (artyści, pedagodzy).
Od roku akademickiego 1986/87 Pracownia traktowana była jako laboratorium ćwiczeń, bowiem odbywały się w niej niektóre zajęcia dydaktyczne oraz praktyki dla studentów studiów dziennych i zaocznych Instytutu Pedagogiki i Psychologii UMK.
Decyzją Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z 13.12.1989 r., z inicjatywy prof. Czesława Kosakowskiego została formalnie utworzona Pracownia Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych, jako część Instytutu Pedagogiki i Psychologii UMK. W 1990 roku zawarto umowę pomiędzy UMK a Kuratorium Oświaty i Wychowania w Toruniu, na mocy której Pracownia otrzymała kilka etatów terapeutycznych.
W 1991 roku, w związku z ogłoszeniem Ustawy o Rehabilitacji i Zatrudnieniu Osób Niepełnosprawnych i powołaniem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, powstały nowe możliwości rehabilitacji w postaci warsztatów terapii zajęciowej. Dlatego też, z inicjatywy Pracowni, zorganizowane zostały 2 Warsztaty Terapii Zajęciowej dla ok. 80 osób. Uczestnikami zajęć w tych warsztatach terapii zostały osoby z niepełnosprawnością, które od lat już uczestniczyły w terapii w Pracowni i spełniały wymagane Ustawą kryteria.
Mimo odejścia wielu osób do utworzonych warsztatów terapii zajęciowej, Pracownia nadal funkcjonowała, obejmując opieką i terapią osoby, które nie miały innych możliwości rewalidacji.
W lipcu 1993 roku zawarto porozumienie między Zakładem Pedagogiki Specjalnej IP UMK, a Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Wojewódzkim Zespołem Pomocy Społecznej w Toruniu o uczestnictwie w terapii prowadzonej w Pracowni pensjonariuszy Państwowych Domów Pomocy Społecznej z Torunia i województwa. Na mocy tej umowy przyjmowano także w Pracowni na hospitacje i praktyki słuchaczy Szkoły Policealnej Pracowników Służb Społecznych w Toruniu.
Współtwórcą i kierownikiem Pracowni był od początku dr art. rzeźb. kw. II st. Andrzej Wojciechowski, profesor nadzwyczajny UMK.
W ciągu 40 lat zajęcia terapeutyczne Pracowni odbywały się w kilku tymczasowych miejscach:
- w pomieszczeniach Biblioteki Głównej UMK
- w świetlicy Szkoły Specjalnej nr 19 (w różnych jej siedzibach)
- w piwnicy bloku mieszkalnego przy ul. Reja
- w podziemiach kościoła p.w. św. Józefa (OO. Redemptoryści)
- w klubie Anonimowych Alkoholików „Krokus” przy ul. Kopernika
- na parterze i w podziemiach Collegium Maximum (Dwór Artusa)
- od 1992 r. przy ul. Rydygiera 23
- od 2003 r. przy ul. Szosa Chełmińska 254/258
- od 6.12.2018 r. przy ul. św.Jana Bosko 2
Jesienią 2008 roku Pracownia została zreorganizowana: w wymiarze terapeutycznym została wycofana ze struktur UMK.
Od 1 listopada 2008 roku część opiekuńczo – terapeutyczna Pracowni Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych funkcjonuje jako Środowiskowy Dom Samopomocy „Pracownia Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych”, prowadzony przez Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Diecezji Toruńskiej im. Wandy Szuman w Toruniu.
PIERWSI PODOPIECZNI PRACOWNI
W zajęciach organizowanych przez Pracownię od początku uczestniczyły osoby z Torunia i okolic miasta, z różnym stopniem sprawności umysłowej lub fizycznej, w różnym wieku. Często były to osoby starsze, po ukończonej szkole specjalnej, które wcześniej nie miały możliwości jakiejkolwiek aktywności. Określani oni byli często jako „nie rokujący nadziei”, żyli tylko w ścisłym gronie rodzinnym, osamotnieni i zagubieni w szerszym środowisku.
W Pracowni osoby te miały możliwość aktywności, niekiedy wcześniej nie doświadczanej, tworzenia prac plastycznych, spektakli teatralnych, zdobywania osiągnięć w sporcie, itp., Takie działania wzbudzały radość i zadowolenie, jak również uznanie innych. Nadawało to życiu sens i wartość, bowiem wreszcie można było być „dawcą”. Możliwość codziennego działania, przezwyciężanie własnej niesprawności, a także często własnej inercji, dla wielu osób było jedyną szansą wyjścia z osamotnienia, bycia z innymi w bezpiecznym środowisku i poczucia, że jest się „jak inni”.
Inną grupą uczestników zajęć w Pracowni stanowiły dzieci szkolne czy przedszkolne, które w czasie zajęć rysowały, malowały czy też zwyczajnie bawiły się. Uczyły się również kontaktów z innymi, bowiem zajęcia odbywały się najczęściej w jednej dużej sali, w której pracowało wiele osób, gdzie był gwar, rwetes, śmiech. Okazało się, że atmosfera ta była niezwykle terapeutyczna dla dzieci zalęknionych, skupionych na sobie i na własnych brakach. Było to ważne także dla rodziców, towarzyszącym własnym dzieciom podczas zajęć. Zobaczyli oni, że nikt nie lituje się, nie ubolewa nad nieporadnością dziecka, a raczej wszyscy cieszą się i zachwycają każdą kreską, samodzielnie wykonanym rysunkiem, gestami i uśmiechami. Było to doświadczenie niezwykle wyzwalające dla rodziców gdyż pozwalało zobaczyć własne niepełnosprawne dziecko w pozytywnej perspektywie.
Akta tworzące PRTON
- Zarządzenie nr 16 JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z 13 grudnia 1989 roku o powołaniu Pracowni Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych UMK
- Umowa pomiędzy UMK a Kuratorium Oświaty i Wychowania w Toruniu z 26 kwietnia 1990 roku (wraz z aneksem z 1991 roku)o przyznaniu etatów dla pracowników Pracowni, która obowiązywała do 1 września 1997 roku.
- Do 1997 roku Pracownia istniała dzięki etatom z Kuratorium Oświaty w Toruniu, pomocy finansowej Gminy Toruń, wsparcia Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Wojewody Toruńskiego oraz dotacjom przygodnym.
- Porozumienie między Zakładem Pedagogiki Specjalnej IP UMK, a Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Wojewódzkim Zespołem Pomocy Społecznej w Toruniu z 22 lipca 1993 roku o przyjmowaniu na terapię w Pracowni pensjonariuszy Państwowych Domów Pomocy Społecznej i umożliwianiu hospitacji i praktyk słuchaczom Szkoły Policealnej Pracowników Służb Społecznych w Toruniu.
- Roczne umowy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o dofinansowaniu transportu podopiecznych na zajęcia w Pracowni zawierane w od 1993 do 1997 roku.
- Umowa pomiędzy Uniwersytetem Mikołaja Kopernika a Gminą Miasta Toruń z czerwca 1997 roku, zapewniająca etaty terapeutyczne w Pracowni.
- Umowa pomiędzy Gminą Miasta Torunia a Uniwersytetem Mikołaja Kopernika z 8 października 1998 roku zapewniająca finansowanie działalności terapeutyczno – opiekuńczej Pracowni. W myśl tej umowy kierownikiem Pracowni, mianowanym przez JM Rektora UMK prof. nadzw. dr hab. art. rzeź. kw. II stopnia Andrzej Wojciechowski.
- Od 1 listopada 2008 roku Pracownia Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych UMK została przekształcona w Środowiskowy Dom Samopomocy pod nazwą „Pracownia Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych”, prowadzony przez Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Diecezji Toruńskiej im. Wandy Szuman w Toruniu.
- ŚDS „PRTON” KSON DT finansowany jest w całości z budżetu państwa i realizowany przez samorząd Gminy Miasta Toruń. Od 6.12.2018 r. Stowarzyszenie prowadzi działalność NA MAJĄTKU GMINY MIASTA TORUŃ, KTÓRY ODDANO DO BEZPŁATNEGO UŻYTKOWANIA.
Natomiast część naukowo – badawcza Pracowni została włączona w strukturę Katedry Pedagogiki Specjalnej Wydziału Nauk Pedagogicznych UMK.
Pozostałych podopiecznych dawnej Pracowni Stowarzyszenie skupia w Świetlicy „Pracownia”, która funkcjonuje dzięki corocznym środkom miejskim przyznawanym w drodze konkursu przez Prezydenta Miasta Torunia.