2d+

Dzień Matki to święto obchodzone corocznie jako wyraz szacunku dla wszystkich matek.

Początki tego święta sięgają czasów starożytnych, otaczano wtedy kultem boginie – symbole płodności i urodzaju. Po nadejściu chrześcijaństwa pogańskie obrzędy ustały. Zwyczaj ten powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą niedziela u matki – odprawiano wtedy tradycyjne nabożeństwo w każdą czwartą niedzielę maja. Tego dnia, matki otrzymywały podarunki takie jak kwiaty i słodycze.
Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy i przetrwał do XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.

W Polsce Dzień Matki obchodzono po raz pierwszy w 1914 roku w Krakowie. Obecnie święto to przypada 26 maja. W tym dniu dzieci obdarowują swoje mamy matki są laurkami, kwiatami oraz różnego rodzaju prezentami. To święto ma na celu okazanie matkom szacunku, miłości i podziękowania za trud włożony w wychowanie.

W tym roku, w naszym Środowiskowym Domu Samopomocy „Pracownia Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych” obchodziliśmy Dzień Matki po raz pierwszy w naszej historii. Niestety nie każdy uczestnik w naszej Pracowni ma jeszcze żyjącą mamę. Opiekunami wielu naszych podopiecznych są samotne matki, samotni ojcowie, rodzeństwo albo dziadkowie. Dlatego właśnie na nasz „dzień matki” zaprosiliśmy – po prostu – najbliższą Osobę z rodziny uczestnika. Chcieliśmy, aby te osoby, najbliższe naszym uczestnikom, ponoszące na co dzień trud opieki nad dorosłym członkiem rodziny, zostały uhonorowane i spędziły wspólnie z nami kilka miłych chwil.

Dla gości zaplanowaliśmy kwiaty, słodki poczęstunek – przygotowany przez opiekunów z uczestnikami zajęć – a także specjalne laurki, będące kopiami prac wykonanych w Pracowni. Ponadto dla gości zaśpiewał  Kamil Czeszel – niepełnosprawny artysta poruszający się o kuli, podopieczny ciechocińskiej Fundacji na Rzecz Niepełnosprawnych PRO OMNIBUS i uczestnik festiwalu piosenki „Impresje Artystyczne” oraz znanego programu „Mam talent”.

Łzy wzruszenia w oczach przybyłych gości  były ogromnym przeżyciem dla nas wszystkich.

galeria2