W wyniku realizacji autorskich programów terapeutów Pracowni, wzajemnej współpracy i inspirowania uczestników zajęć powstały prace przedstawiające ryby i inne stworzenia żyjące w wodzie. Stąd też wziął się tytuł otwartej wczoraj wystawy prac naszych uczestników na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UMK – „Podwodny świat”.
Swoją drogą „Podwodny świat” przypominają fakty, kiedy to pomieszczenia w piwnicy były zagrożone zalaniem w wyniku ulewy przez co musieliśmy ratować nasze zgormadzone zbiory 😉
Całe szczęście, Pracownia ma się dobrze, aktualnie obejmuje opieką i terapią prawie 40 osób niepełnosprawnych. Siedziba przeznaczona na działalność Pracowni mieści się w dwóch kondygnacjach: parterze i piwnicy. Właśnie w piwnicy – „pod ziemią” mieści się większość pracowni artystycznych (ceramiki, rzeźby, malowania na szkle, grafiki, bo tkaniny i rękodzieło ulokowane są na parterze) i tam powstają piękne, barwne, fantastyczne prace.
Podobnie jak często pod wodą kryje się kolorowe, niezwykłe życie, odmienne od tego, które znamy, tak samo we wnętrzach naszych podopiecznych żyją kształty, barwy, emocje – cały unikalny, prywatny wszechświat, który dla nas samych często pozostaje tajemnicą. Objawia się on nam w tych chwilach, kiedy sięgają po pędzel, kredkę albo dłuto i coś zaczyna się wyłaniać: pierwsza kreska, pierwsza barwna plama…”Podwodny świat” ukazuje się wtedy oczom naszym i innych zachwyconych widzów. Nie poznamy go nigdy do końca, nie nazwiemy. Ale wiemy, że jest.
Bardzo trudno opisać niezwykłe ceramiczne ryby, rysunki niepewnie prowadzoną kreską, misternie połączone tkaniny, czy przykuwające uwagę kształty wyżłobione w grafikach. Nie da się opowiedzieć o wszystkich pracach ogólnie, ani objąć ich jednym sformułowaniem. Każdy uczestnik ma bowiem inną wrażliwość, inne umiejętności, z każdym z nich terapeuci pracują inaczej. Nieustannie staramy się doskonalić warunki pracy, sposoby motywowania podopiecznych, sprawy doboru metod i technik oraz materiałów.
Dlatego zapraszamy do zapoznania się z tą niezwykłą ekspozycją, a wszystkich zainteresowanych twórczością osób niepełnosprawnych zapraszamy do nas, do Pracowni, szczególnie jako wolontariuszy.
Wystawę można oglądać do 2 marca.