Dnia 10 listopada br. odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród i otwarcie wystawy w finale VI wojewódzkiego konkursu plastycznego pt. „Polska pieśń tradycyjna i patriotyczna” organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Diecezji Toruńskiej im. Wandy Szuman w Toruniu. Dzięki współpracy i gościnności ekspozycja znalazła swoje miejsce w murach Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej- Prüfferowej.
W tegorocznym konkursie wzięło udział 128 uczestników z 14 ośrodków. Nadesłano ponad 140 prac w siedmiu kategoriach. Jury w składzie: prof. Mirosława Rochecka, Joanna Sójka – Tomczyk i Monika Miszewska nagrodziło i wyróżniło 27 laureatów.
Uroczystą galę poprowadziła wiceprezes Stowarzyszenia Barbara Momot. Po podziękowaniu gospodarzom miejsca, przywitaniu wszystkich przybyłych gości, kilka słów wygłosił prezes KSON DT prof. Andrzej Wojciechowski.
Wyraził on podziw i uznanie dla autorów prac. Podkreślił też rolę terapeutów, którzy wspierają uczestników w twórczych działaniach.
Barbara Momot przybliżyła temat konkursu, podkreśliła rolę pieśni i śpiewu w życiu człowieka. Laureaci i goście mogli oprócz zwiedzania ekspozycji przypomnieć sobie słowa i melodie kilku pieśni polskich. Uczestnicy chętnie śpiewali przy akompaniamencie uczniów Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. Muzyka sprawiła, że jeden z uczestników zaprezentował pod sceną spontaniczną choreografię taneczną.
Mogliśmy cieszyć się obecnością przedstawicieli MOPRu. Na galę przybyli: zastępca dyrektora Irena Zofia Urbańska i kierownik Działu Pomocy Rodzinie i Dziecku Marcin Cięgotura.
Głos zabrał Bogdan Major, członek Rady Muzeum Etnograficznego. Dostrzegł on trud włożony w interpretację muzycznych utworów przez autorów prac. Przeniesienie treści pieśni na obrazy to niezwykle trudne zadanie. Przypomniał też o przedsięwzięciach muzycznych w naszym mieście, swojej rodzinie kultywującej tradycje muzyczne i roli Muzeum Etnograficznego, które nieustannie okazuje swoją otwartość na wszelkie inicjatywy patriotyczne i inne.
Koordynator konkursu z ramienia Stowarzyszenia – Barbara Jacek opowiedziała o przebiegu konkursu, zaznaczyła szczególną trudność realizacji tematu konkursu. Gratulowała opiekunom i wszystkim osobom inspirującym niepełnosprawnych uczestników do udziału w konkursie. Następnie z pomocą członków Stowarzyszenia Agnieszki Pietrzak i Justyny Więcławskiej zostały rozdane nagrody tegorocznym laureatom.
Skrótowo przedstawiono też instytucje, które brały udział w konkursie.
Na koniec zapowiedziana została tematyka przyszłorocznego konkursu. Inspiracją do pracy będzie rok 2017 ogłoszony przez ministerstwo Rokiem rzeki Wisły.
Zapraszamy do galerii zdjęć z tego wydarzenia: