Pracownia rękodzielniczo –  krawiecka ma dwa główne nurty: praktyczny i artystyczny.

Czynności podejmowane przez uczestników w tego rodzaju prostych ciągach pracy pozwalają na kształtowanie koordynacji wzrokowo-ruchowej, odreagowanie negatywnych emocji, zagospodarowanie czasu wolnego. Uczestnicy uczą się przyszywania guzików,  skracania odzieży, naprawy rozdarć.

W zależności od poziomu umiejętności i możliwości uczą się kolejnych etapów radzenia sobie w tej dziedzinie.

Pracownia uczy prawidłowego posługiwania się przyborami krawieckimi tj. (nożyczki ,szpilki igły, miara krawiecka, ale także umożliwia rozwój  wyobraźni  i kształtowanie zdolności manualnych. Kilku uczestników opanowało podstawowe szycie na maszynie elektrycznej i overlocku tj.  (potrafią założyć górną i dolną nitkę , szyć po wyznaczonej linii).

Poprzez działania użytkowe, takie jak szycie fartucha, torby, ścierki i projekty artystyczne (aplikacje o różnej tematyce) uczestnicy doskonalą umiejętności szycia ręcznego i maszynowego oraz o uczą się dbałości o powierzony materiał do ćwiczeń krawieckich. Pracownia rękodzielniczo – krawiecka pozwala na kontynuację i rozwój zainteresowań, a także zachęca do samodzielnego projektowania.

Oto wybrane wyzwania przed jakimi stawiani są uczestnicy :

·         zapoznanie się z  podstawowymi czynnościami krawieckimi (nawlekanie nitki na igłę, robienie pętelki, rozpoczynanie i zakańczanie szycia, cięcie nożyczkami po wyznaczonej linii)

·         szycie ręczne i prace techniczne dla osób mniej sprawnych manualnie (wykonanie ze skrawków tkaniny wyklejanych aplikacji)

·         szycie prostych form na maszynie elektrycznej i doskonalenie umiejętności w zakresie obsługi maszyny do szycia (nawlekanie górnej i dolnej nitki , ryglowanie , szycie po wyznaczonej linii)

·         naprawa zniszczonego ubrania (przyszywanie guzików,  skracanie odzieży , naprawa rozdarć).

·         doskonalenie umiejętności właściwego i bezpiecznego posługiwania się żelazkiem (prasowanie prostych elementów i nauka ustawiania temperatury)

·         prace okolicznościowe związane ze świętami (aniołki, torby, choinki, serwetki i inne)

·         wykonanie z tkaniny krawieckiej aplikacji na temat zgodnie z programem pracowni

Wytwory uczestników będące efektami pracy uczestników w tej pracowni są często bardzo praktyczne ( fartuch, poduszka, serwetka, ścierka, spódnica) i mają ogromne znaczenie w codziennym życiu, ale poza tym Pracownia od lat stara się także pokazywać nieuchwytny wymiar terapii przez twórczość i z tego jest znana od lat.

Pokazywane światu prace osób niepełnosprawnych od lat zyskują podziw oglądających, a uczestnicy otrzymują znaczące wyróżnienia w przeglądach i konkursach. Ostatnim ogromnym sukcesem był nagrody w XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „SZTUKA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH” pt. „Gdy w sercu kwitnie muzyka” były nagrody za prace wykonane prze Wojtka Sosnowskiego  i Mirkę Weichert pod kierunkiem pani Agnieszki Pietrzak.

Obejrzyjcie galerię prac, zdjęcia uczestników przy pracy i z naszej obecności w Warszawie na gali wręczenia nagród w grudniu ubiegłego roku.