Sport ma ogromną siłę – jest określany jako katalizator zmian społecznych we wszystkich częściach świata.  Sport to nie tylko ćwiczenia fizyczne, to także nauka cierpliwości i współpracy w grupie. Dzięki wspólnym rozgrywkom zacierają się granice między krajami i narodami.

W nas także sport wywołuje niemałe emocje. Nie tylko, gdy sami podejmujemy fizyczną aktywność, ale także gdy chociażby obserwujemy sportowe zmagania innych.

Jarek jest wiernym kibicem toruńskiej drużyny żużlowej, Wojtek biega w maratonach, Ania i Żaneta ( i kilka innych osób także ) biorą udział w zawodach sportowych, na które wyjeżdżamy do zaprzyjaźnionych ośrodków, regularnie uczestniczymy w meetingach siłowych  i Dniach Aktywności Ruchowej przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych z największymi ograniczeniami ruchowymi. Anita uwielbia zabawy sportowe z piłką. Kilkuosobowa grupa naszych uczestników z utęsknieniem czeka na każde nasze wyjście na basen prawda, Sebastianie, Marku, Felku?

Wszyscy uczestnicy ( ok- prawie wszyscy, oprócz Jarka – on nie lubi spacerów, bo z wiadomych powodów go męczą 🙂 ) – uczestnicy Pracowni cieszą się nawet zwykłymi spacerami, które proponujemy podczas pobytu w Pracowni.

Mamy też swoją drużynę piłki nożnej. Co roku próbujemy swoich sił w Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Karczemki w Otłoczynie i na razie – nie udaje się nam zająć miejsca na podium – ale za kadym razem rozgrywki dają nam mnóstwo radości i przeżyć.

Tak więc z okazji Światowego Dnia Sportu spotkaliśmy się w naszej <niedoskonałej>  sali do rehabilitacji i aktywizacji ruchowej – i bawiliśmy się <doskonale>

Zostaliśmy podzieleni na dwa zespoły i uczestniczyliśmy w przygotowanych konkurencjach zabawowo – sportowych, dostosowanych do naszych możliwości.

A były to m in. : –

# rzuty piłką do celu

#  jazda na rowerze przed minutę jak najdłuższy dystans

# bieg na orbitreku

# strzały piłką w kręgle

# zbijanie kręgli w tradycyjny sposób

# zbijane kręgli piłką nożną

# strzelanie hokejowym kijem piłki w piłkę

# ponoszenie ciężarów wyznaczoną liczbę uniesień

# dmuchanie największego balona

# konkurs spostrzegawczości polegający na szukaniu piłeczek pin pong ‘owych

Oczywiście porozmawialiśmy o sporcie, sportowcach, zawodach i zawodnikach, predyspozycjach i zachowaniach sportowych – dziękujemy  panie Bartku za mądry i przystępny wykład 🙂

Ale jak widać na zdjęciach – bardziej niż  najpiękniejsze słowa o sporcie –>  najwięcej satysfakcji daje indywidualne zaangażowanie ciała i serca – ostatnia konkurencja Światowego Dnia Sportu w Pracowni czyli „mini mecz siatkówki balonowej” – była kumulacją emocji, zaangażowania – wystrzeliły nasze siły witalne i radość ♥

Już nie możemy się doczekać następnego !  turnieju sprawnościowego w Pracowni  ♥

Zobaczcie zdjęcia: Światowy Dzień Sportu w ŚDS „PRTON”