Już po raz siódmy spotkaliśmy się z laureatami konkursu plastycznego organizowanego corocznie przez nasze Stowarzyszenie – na otwarciu wystawy i uroczystym rozdaniu nagród w konkursie.

Rok 2017 został ogłoszony w naszym kraju Rokiem Rzeki Wisły, która przepływa także przez nasz region, kształtując wiele sfer życia gospodarczego, społecznego i kulturalnego. Można powiedzieć, że Wisła była zawsze bliska osobom mieszkających w naszym regionie. Dlatego tegoroczny konkurs plastyczny zatytułowaliśmy Życie nad Wisłą dawniej i dziś.

Uroczystość uświetniły występy uczniów Szkoły Muzycznej im.Szymanowskiego – Jana Kowalskiego – na gitarze i Szymona Lenarda – na akordeonie.

Głos zabrała pani Maria Pokrzywnicka – specjalista pracująca w tym Muzeum. Podzieliła się wierszem, który opisywał niemal wszystkie przejawy życia dawniejszego nad Wisłą. Opowiedziała o niezwykle ciekawej wystawie o Przewoźnikach rzecznych i ich opiekunach…  i opowiedziała kilka ciekawostek z dotyczących Wisły.

Chcieliśmy także, by wystąpili najważniejsi – niepełnosprawni twórcy, dlatego poprosiliśmy kilku z nich, aby opowiedzieli o tym, jak pracowali, ile czasu to zajmowało i co ich inspirowało.

Przemówił także prezes Stowarzyszenia, podkreślając zarówno trud pracy twórczej niepełnosprawnych uczestników konkursu, jak i prowadzących ich opiekunów, instruktorów i nauczycieli.

Zanim członkowie Stowarzyszenia rozdali nagrody laureatom, wspólnie wszyscy zebraniu zaśpiewali znaną pieśń pt. „Płynie Wisła płynie po polskiej krainie” z pomocą i akompaniamentem p. Magdaleny Miszewskiej – Zasadny.

Laureaci otrzymali okolicznościowe dyplomy, a wśród upominków znaleźli kurtki przeciwdeszczowe lub cieple bluzy, herbatę na jesienne wieczory, kubki i albumy z ilustracjami urokliwych miejsc naszego województwa oraz różne drobiazgi podarowane przez życzliwe firmy i Kujawsko – Pomorski Urząd Marszałkowski i Urząd Miasta Torunia.

Prowadzący zapowiedzieli już temat przyszłorocznego konkursu planowanego  konkursu plastycznego – temat będzie nawiązywał do rocznicy – Stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Już dziś zachęcamy do pracy i udziału w konkursie !

Kilka zdjęć z wydarzenia można obejrzeć na FB :https://www.facebook.com/sdsprton/